JetSmart Airbus A320-232(WL)
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | JetSmart (JAT/JA) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 11| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| CC-AWA | Halcón Peregrino Austral | MDE/SKRG | 234:08 |
| CC-AWC | Loica | MVD/SUMU | 122:21 |
| CC-AWE | Gaviota Austral | EZE/SAEZ | 104:55 |
| LV-HEK | Huemul | EZE/SAEZ | 239:31 |
| LV-HVT | Jaguar | EZE/SAEZ | 153:44 |
| LV-IVN | Zorro Culpeo | AEP/SABE | 79:23 |
| LV-IVO | Cardenal | EZE/SAEZ | 287:59 |
| LV-JQE | Pinguino Rey | EZE/SAEZ | 184:30 |
| LV-KDP | Puma Concolor | SLA/SASA | 130:43 |
| LV-KFX | Condor Andino | EZE/SAEZ | 115:17 |
| LV-KJA | Martin Pescador | AEP/SABE | 85:15 |