Qantas Airbus A380-842
Specifications
| ICAO code | A388 |
| Airline | Qantas (QFA/QF) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 30,625 kg (67,517 lbs) |
| Range | 8,200 nm (15,186 km) |
| MLW | 394,000 kg (868,621 lbs) |
| MTOW | 575,000 kg (1,267,658 lbs) |
| ZFW | 369,000 kg (813,506 lbs) |
| Fuel Capacity | 260,130 kg (573,488 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 100 |
In Our Fleet
Total: 10| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| VH-OQA | Nancy-Bird Walton | SYD/YSSY | 1,094:24 |
| VH-OQB | Hudson Fysh | DFW/KDFW | 764:16 |
| VH-OQC | Paul McGinness | JNB/FAOR | 538:32 |
| VH-OQD | Fergus McMaster | LHR/EGLL | 531:39 |
| VH-OQG | Charles Ulm | SYD/YSSY | 540:39 |
| VH-OQH | Reginald Ansett | LAX/KLAX | 495:58 |
| VH-OQI Booked | David Warren | SYD/YSSY | 697:47 |
| VH-OQJ | Bert Hinkler | SYD/YSSY | 649:54 |
| VH-OQK | John Duigan / Reginald Duigan | SYD/YSSY | 462:47 |
| VH-OQL | Phyllis Arnott | SYD/YSSY | 449:16 |