Finnair Airbus A320-214
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Finnair (FIN/AY) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 10| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| OH-LXA | OH-LXA | BER/EDDB | 981:04 |
| OH-LXB | OH-LXB | ZRH/LSZH | 467:41 |
| OH-LXC | OH-LXC | CPH/EKCH | 701:20 |
| OH-LXD | OH-LXD | AMS/EHAM | 678:50 |
| OH-LXF | OH-LXF | HEL/EFHK | 446:02 |
| OH-LXH | OH-LXH | KTT/EFKT | 458:29 |
| OH-LXI | OH-LXI | CTA/LICC | 423:55 |
| OH-LXK | OH-LXK | FRA/EDDF | 419:46 |
| OH-LXL | OH-LXL | KEF/BIKF | 433:33 |
| OH-LXM | OH-LXM | OUL/EFOU | 974:52 |