JetSmart Airbus A320-271N
Specifications
| ICAO code | A20N |
| Airline | JetSmart (JAT/JA) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,200 kg (4,850 lbs) |
| Range | 3,500 nm (6,482 km) |
| MLW | 66,300 kg (146,166 lbs) |
| MTOW | 73,500 kg (162,040 lbs) |
| ZFW | 62,800 kg (138,450 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,050 kg (41,998 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 28| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| CC-AWJ | Colibri de Arica | LIM/SPJC | 191:41 |
| CC-AWK | Flamenco de James | CUZ/SPZO | 189:58 |
| CC-AWL | Buho Magallanico | CUC/SKCC | 227:58 |
| CC-AWN | Carpintero Negro | SCL/SCEL | 149:25 |
| CC-AWO | Tortuga Verde | CCP/SCIE | 62:48 |
| CC-AWQ | Carancho | CCP/SCIE | 96:20 |
| CC-AWR | Pato BancoEstado | LIM/SPJC | 74:53 |
| CC-AWV | Vicuña | CLO/SKCL | 70:26 |
| CC-AWX | Lobo Marino | CUZ/SPZO | 39:52 |
| CC-AWZ | Guacamayo Escarlata | PEI/SKPE | 93:56 |
| CC-DIA | Gallito de las Rocas | CCP/SCIE | 54:18 |
| CC-DID | Tití León Dorado | PEI/SKPE | 59:46 |
| CC-DIG | Gato Güiña | UIO/SEQM | 40:46 |
| CC-DIH | Tucán Toco | AEP/SABE | 45:40 |
| CC-DII | Lechuza de Campanario | CTG/SKCG | 33:56 |
| CC-DIJ | Alpacas | UIO/SEQM | 96:05 |
| CC-DIK | Cometocino Patagónico | SCL/SCEL | 64:12 |
| CC-DIL | Tangara del Paraiso | PUQ/SCCI | 38:10 |
| CC-DIM | Cardenal Amarillo | CUZ/SPZO | 50:39 |
| CC-DIN | Mono Carayá | CCP/SCIE | 50:39 |
| CC-DIO | Tangara Pecosa | CUZ/SPZO | 46:05 |
| CC-DIP | Siete Colores | CUZ/SPZO | 60:39 |
| CC-DIR | Ciervo de los Pantanos | USH/SAWH | 48:52 |
| CC-DIT | Oso Melero | SCL/SCEL | 66:07 |
| CC-DIU | CC-DIU | CCP/SCIE | 41:20 |
| CC-DIV | Tucán Piquiverde | CCP/SCIE | 45:04 |
| CC-DIW | Aguará Guazú | ADZ/SKSP | 41:40 |
| CC-DIX | CC-DIX | CCP/SCIE | 42:20 |