Aer Lingus Airbus A320-214
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Aer Lingus (EIN/EI) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 4 |
In Our Fleet
Total: 27| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| EI-DEE | St Ultan / Ultan | VCE/LIPZ | 556:08 |
| EI-DEF | St Declan / Deaglan | FAO/LPFR | 195:10 |
| EI-DEG | St Fachtna / Fachtna | BRU/EBBR | 190:43 |
| EI-DEH | St Conleth / Connlaodh | FAO/LPFR | 169:07 |
| EI-DEI | St. Cornelius / Conchúr | BHX/EGBB | 139:40 |
| EI-DEJ | St Kilian / Cillian | BOD/LFBD | 122:04 |
| EI-DEK Booked | St Eunan / Eunan | DUB/EIDW | 243:29 |
| EI-DEL | St Canice / Cainneach | DUB/EIDW | 270:45 |
| EI-DEM | St Ibar / Ibhar | LPA/GCLP | 137:08 |
| EI-DEN | St Kieran / Ciaran | DUB/EIDW | 172:09 |
| EI-DEO | St Sebastian | MPL/LFMT | 169:42 |
| EI-DEP | St Eugene / Eoghan | CDG/LFPG | 293:12 |
| EI-DER | St Mel / Mel | MAN/EGCC | 166:11 |
| EI-DES | St Pappin / Paipan | BHX/EGBB | 131:03 |
| EI-DVE | St Aideen / Etaoin | DUB/EIDW | 844:01 |
| EI-DVG | St Flannan / Flannan | BRU/EBBR | 173:17 |
| EI-DVH | St Ciara / Ciara | NCE/LFMN | 160:50 |
| EI-DVI | St Emer / Eimear | ZRH/LSZH | 143:39 |
| EI-DVK | St Brigid / Brighid | CDG/LFPG | 827:31 |
| EI-DVL | St Moling / Molling | DUB/EIDW | 243:46 |
| EI-DVM | St Colman / Colman | DUB/EIDW | 412:42 |
| EI-DVN | St Caimin / Caimin | LPA/GCLP | 222:14 |
| EI-EDP | St Albert / Ailbhe | AMS/EHAM | 362:44 |
| EI-EDS | St Malachy / Maolmhaodhóg | AMS/EHAM | 159:11 |
| EI-FNJ | St Dympna / Dymphna | LPA/GCLP | 127:12 |
| EI-GAL | St. Maeve / Maedbh | NOC/EIKN | 177:29 |
| EI-GAM | St Brona / Bronagh | BCN/LEBL | 249:53 |