Qantas Boeing 737-838(WL)
Specifications
| ICAO code | B738 |
| Airline | Qantas (QFA/QF) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 3,000 kg (6,614 lbs) |
| Range | 2,935 nm (5,436 km) |
| MLW | 66,361 kg (146,301 lbs) |
| MTOW | 79,016 kg (174,200 lbs) |
| ZFW | 61,688 kg (135,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 20,922 kg (46,125 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.785 |
| Cost Index | 40 |
In Our Fleet
Total: 76| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| VH-VXA | Broome | BNE/YBBN | 236:11 |
| VH-VXB | Yananyi | ZQN/NZQN | 294:19 |
| VH-VXC | Gippsland | MCY/YBSU | 121:43 |
| VH-VXD | Tenterfield | VLI/NVVV | 138:50 |
| VH-VXE | Coffs Harbour | PHE/YPPD | 156:54 |
| VH-VXF | Sunshine Coast | MEL/YMML | 181:55 |
| VH-VXG | Port Douglas | MCY/YBSU | 110:56 |
| VH-VXH | Warrnambool | CHC/NZCH | 89:12 |
| VH-VXI | Oodnadatta | WLG/NZWN | 117:19 |
| VH-VXJ | Coober Pedy | ADL/YPAD | 90:12 |
| VH-VXK | Katherine | POM/AYPY | 103:31 |
| VH-VXL | Charleville | WLG/NZWN | 95:48 |
| VH-VXM | Mount Hotham | CBR/YSCB | 647:48 |
| VH-VXN | Fremantle | HTI/YBHM | 112:43 |
| VH-VXO | Kakadu | ADL/YPAD | 101:39 |
| VH-VXP | Logan | ADL/YPAD | 101:22 |
| VH-VXQ | Retro Roo II | WLG/NZWN | 113:39 |
| VH-VXR | Shepparton | MEL/YMML | 103:01 |
| VH-VXS | St. Helens | NOU/NWWW | 73:28 |
| VH-VXT | Townsville | WLG/NZWN | 63:05 |
| VH-VXU | Wollongong | POM/AYPY | 67:54 |
| VH-VYA | Narooma | SYD/YSSY | 97:26 |
| VH-VYB | Cape Otway | ZQN/NZQN | 75:04 |
| VH-VYC | Arnhem Land | MEL/YMML | 135:33 |
| VH-VYD | Eudunda | HBA/YMHB | 83:13 |
| VH-VYE | Alice Springs | AYQ/YAYE | 281:08 |
| VH-VYF | Evandale | SYD/YSSY | 61:07 |
| VH-VYG | Australind | MEL/YMML | 95:41 |
| VH-VYH | Queanbeyan | CHC/NZCH | 70:38 |
| VH-VYI | Bathurst Island | MEL/YMML | 72:51 |
| VH-VYJ | Cann River | POM/AYPY | 72:51 |
| VH-VYK | Moree | MEL/YMML | 64:59 |
| VH-VYL | Wangaratta | SYD/YSSY | 57:20 |
| VH-VYZ | Torquay | NOU/NWWW | 57:57 |
| VH-VZA | Port Augusta | PER/YPPH | 78:30 |
| VH-VZB | Lake Macquarie | MEL/YMML | 62:12 |
| VH-VZC | Innisfail | MKY/YBMK | 60:38 |
| VH-VZD | Geelong | SYD/YSSY | 164:31 |
| VH-VZE | Bunbury | DRW/YPDN | 57:42 |
| VH-VZF | Ballarat | SYD/YSSY | 69:47 |
| VH-VZG | Yarralumla | ADL/YPAD | 50:23 |
| VH-VZH | Woden | SYD/YSSY | 63:23 |
| VH-VZI | Ballina | SYD/YSSY | 83:05 |
| VH-VZJ | Bowral | CHC/NZCH | 72:31 |
| VH-VZK | Proserpine | PER/YPPH | 88:26 |
| VH-VZL | Newcastle | MEL/YMML | 58:57 |
| VH-VZM | Bathurst | SYD/YSSY | 109:24 |
| VH-VZO | Bendigo | VLI/NVVV | 55:17 |
| VH-VZP | Whyalla | PER/YPPH | 42:37 |
| VH-VZQ | Belconnen | ADL/YPAD | 64:50 |