American Airlines Airbus A319-115(WL)
Specifications
| ICAO code | A319 |
| Airline | American Airlines (AAL/AA) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,550 kg (3,417 lbs) |
| Range | 3,750 nm (6,945 km) |
| MLW | 62,500 kg (137,789 lbs) |
| MTOW | 78,000 kg (171,961 lbs) |
| ZFW | 58,500 kg (128,970 lbs) |
| Fuel Capacity | 25,000 kg (55,116 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 25 |
In Our Fleet
Total: 133| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| N758US | N758US | LBB/KLBB | 50:04 |
| N760US | N760US | MIA/KMIA | 43:48 |
| N762US | N762US | TGU/MHTG | 38:19 |
| N763US | N763US | GEG/KGEG | 14:16 |
| N764US | N764US | MYR/KMYR | 46:00 |
| N765US | N765US | EGE/KEGE | 40:22 |
| N766US | N766US | YUL/CYUL | 30:09 |
| N767UW | N767UW | ORF/KORF | 32:29 |
| N768US | N768US | MIA/KMIA | 45:13 |
| N769US | N769US | GEO/SYCJ | 27:22 |
| N770UW | N770UW | MKE/KMKE | 38:35 |
| N771XF | N771XF | DCA/KDCA | 58:38 |
| N772XF | N772XF | BDA/TXKF | 47:49 |
| N773XF | N773XF | SLC/KSLC | 26:59 |
| N774XF | N774XF | SAV/KSAV | 39:53 |
| N775XF | N775XF | EYW/KEYW | 146:41 |
| N776XF | N776XF | MIA/KMIA | 44:43 |
| N778XF | N778XF | SAT/KSAT | 114:25 |
| N8001N | N8001N | DTW/KDTW | 144:12 |
| N8009T | N8009T | EGE/KEGE | 40:33 |
| N801AW | N801AW | MIA/KMIA | 31:22 |
| N8027D | N8027D | MIA/KMIA | 29:49 |
| N802AW | N802AW | HSV/KHSV | 47:45 |
| N8030F | N8030F | MIA/KMIA | 32:04 |
| N8031M | N8031M | MIA/KMIA | 39:32 |
| N803AW | N803AW | MIA/KMIA | 33:44 |
| N804AW | N804AW | MIA/KMIA | 47:24 |
| N805AW | N805AW | OKC/KOKC | 35:49 |
| N806AW | N806AW | PWM/KPWM | 45:48 |
| N807AW | N807AW | CID/KCID | 30:24 |
| N808AW | N808AW | TUS/KTUS | 51:08 |
| N809AW | N809AW | MIA/KMIA | 32:38 |
| N810AW | N810AW | TGU/MHTG | 26:22 |
| N812AW | N812AW | MIA/KMIA | 39:50 |
| N813AW | N813AW | MIA/KMIA | 41:36 |
| N814AW | N814AW | MIA/KMIA | 48:58 |
| N815AW | N815AW | BOS/KBOS | 142:03 |
| N816AW | N816AW | POP/MDPP | 21:53 |
| N817AW | N817AW | OMA/KOMA | 35:59 |
| N818AW | N818AW | PIT/KPIT | 43:40 |
| N819AW | N819AW | ONT/KONT | 48:34 |
| N820AW | N820AW | MIA/KMIA | 38:21 |
| N821AW | N821AW | TGU/MHTG | 23:02 |
| N822AW | N822AW | PNS/KPNS | 43:50 |
| N823AW | N823AW | OMA/KOMA | 29:47 |
| N824AW | N824AW | POP/MDPP | 26:33 |
| N825AW | N825AW | SAV/KSAV | 60:48 |
| N826AW | N826AW | SFO/KSFO | 16:18 |
| N827AW | N827AW | DFW/KDFW | 45:03 |
| N828AW | N828AW | PHL/KPHL | 44:41 |