British Airways Airbus A319-131
Specifications
| ICAO code | A319 |
| Airline | British Airways (BAW/BA) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,550 kg (3,417 lbs) |
| Range | 3,750 nm (6,945 km) |
| MLW | 62,500 kg (137,789 lbs) |
| MTOW | 78,000 kg (171,961 lbs) |
| ZFW | 58,500 kg (128,970 lbs) |
| Fuel Capacity | 25,000 kg (55,116 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 25| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| G-DBCA | G-DBCA | LHR/EGLL | 459:56 |
| G-DBCB | G-DBCB | GCI/EGJB | 397:27 |
| G-DBCC | G-DBCC | LJU/LJLJ | 191:28 |
| G-DBCD | G-DBCD | HAM/EDDH | 126:44 |
| G-DBCE | G-DBCE | LHR/EGLL | 129:18 |
| G-DBCF | G-DBCF | VCE/LIPZ | 184:05 |
| G-DBCG | G-DBCG | MAN/EGCC | 91:31 |
| G-DBCH | G-DBCH | LHR/EGLL | 100:37 |
| G-DBCJ | G-DBCJ | ABZ/EGPD | 144:21 |
| G-DBCK | G-DBCK | STR/EDDS | 53:09 |
| G-EUOE | G-EUOE | CPH/EKCH | 107:19 |
| G-EUOF | G-EUOF | STR/EDDS | 112:08 |
| G-EUOG | G-EUOG | LHR/EGLL | 69:57 |
| G-EUPD | G-EUPD | INV/EGPE | 94:44 |
| G-EUPG | G-EUPG | MAD/LEMD | 161:02 |
| G-EUPJ | G-EUPJ | LHR/EGLL | 300:38 |
| G-EUPK | G-EUPK | LGW/EGKK | 70:00 |
| G-EUPN | G-EUPN | LHR/EGLL | 60:23 |
| G-EUPO | G-EUPO | NAP/LIRN | 46:48 |
| G-EUPP | G-EUPP | LGW/EGKK | 20:42 |
| G-EUPR | G-EUPR | MAD/LEMD | 71:32 |
| G-EUPS | G-EUPS | ABZ/EGPD | 59:57 |
| G-EUPU | G-EUPU | MXP/LIMC | 80:47 |
| G-EUPW | G-EUPW | BRU/EBBR | 45:54 |
| G-EUPZ | G-EUPZ | ZAG/LDZA | 128:00 |