British Airways Boeing 777-336(ER)
Specifications
| ICAO code | B77W |
| Airline | British Airways (BAW/BA) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 28,625 kg (63,107 lbs) |
| Range | 7,370 nm (13,649 km) |
| MLW | 251,290 kg (554,000 lbs) |
| MTOW | 340,194 kg (749,999 lbs) |
| ZFW | 239,950 kg (528,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 145,538 kg (320,856 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 100 |
In Our Fleet
Total: 16| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| G-STBA Booked | G-STBA | BOS/KBOS | 1,327:24 |
| G-STBB | G-STBB | BGI/TBPB | 821:15 |
| G-STBC | G-STBC | SYD/YSSY | 1,146:50 |
| G-STBD | G-STBD | JFK/KJFK | 646:20 |
| G-STBE | G-STBE | JFK/KJFK | 468:26 |
| G-STBF | G-STBF | LHR/EGLL | 468:04 |
| G-STBG | G-STBG | SIN/WSSS | 414:48 |
| G-STBH | G-STBH | LHR/EGLL | 585:54 |
| G-STBI | G-STBI | SIN/WSSS | 472:38 |
| G-STBJ | G-STBJ | JFK/KJFK | 494:45 |
| G-STBK | G-STBK | LAX/KLAX | 410:06 |
| G-STBL | G-STBL | ORD/KORD | 587:04 |
| G-STBM | G-STBM | LHR/EGLL | 873:33 |
| G-STBN | G-STBN | SIN/WSSS | 926:43 |
| G-STBO | G-STBO | SIN/WSSS | 628:51 |
| G-STBP | G-STBP | LHR/EGLL | 478:14 |