Cathay Pacific Airbus A350-941
Specifications
| ICAO code | A359 |
| Airline | Cathay Pacific (CPA/CX) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 22,000 kg (48,502 lbs) |
| Range | 8,100 nm (15,001 km) |
| MLW | 205,000 kg (451,948 lbs) |
| MTOW | 268,000 kg (590,839 lbs) |
| ZFW | 192,000 kg (423,288 lbs) |
| Fuel Capacity | 110,523 kg (243,662 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.85 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 30| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| B-LQA | B-LQA | HKG/VHHH | 1,294:06 |
| B-LQB | B-LQB | HKG/VHHH | 649:27 |
| B-LQC | B-LQC | HKG/VHHH | 387:15 |
| B-LQD | B-LQD | AMS/EHAM | 323:13 |
| B-LQE | B-LQE | HKG/VHHH | 396:25 |
| B-LQF | B-LQF | HKG/VHHH | 376:27 |
| B-LQG | B-LQG | HKG/VHHH | 311:00 |
| B-LQH | B-LQH | HKG/VHHH | 280:39 |
| B-LRA | B-LRA | JFK/KJFK | 312:04 |
| B-LRB | B-LRB | SEA/KSEA | 233:11 |
| B-LRC | B-LRC | HKG/VHHH | 352:09 |
| B-LRD | B-LRD | HKG/VHHH | 275:25 |
| B-LRE Booked | B-LRE | BCN/LEBL | 223:34 |
| B-LRF | B-LRF | JNB/FAOR | 238:53 |
| B-LRG | B-LRG | HKG/VHHH | 242:14 |
| B-LRI | B-LRI | HKG/VHHH | 219:16 |
| B-LRJ | B-LRJ | AKL/NZAA | 333:36 |
| B-LRK | B-LRK | SYD/YSSY | 233:24 |
| B-LRL | B-LRL | HKG/VHHH | 485:48 |
| B-LRM | B-LRM | HKG/VHHH | 246:51 |
| B-LRN | B-LRN | DPS/WADD | 231:34 |
| B-LRO | B-LRO | JFK/KJFK | 218:37 |
| B-LRP | B-LRP | HKG/VHHH | 224:56 |
| B-LRQ | B-LRQ | HKG/VHHH | 282:13 |
| B-LRR | B-LRR | HKG/VHHH | 273:50 |
| B-LRS | B-LRS | HKG/VHHH | 326:48 |
| B-LRT | B-LRT | HKG/VHHH | 246:52 |
| B-LRU | B-LRU | HKG/VHHH | 232:07 |
| B-LRV Booked | B-LRV | HKG/VHHH | 270:35 |
| B-LRX | B-LRX | HKG/VHHH | 263:52 |