Japan Airlines Boeing 737-846(WL)
Specifications
| ICAO code | B738 |
| Airline | Japan Airlines (JAL/JL) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 3,000 kg (6,614 lbs) |
| Range | 2,935 nm (5,436 km) |
| MLW | 66,361 kg (146,301 lbs) |
| MTOW | 79,016 kg (174,200 lbs) |
| ZFW | 61,688 kg (135,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 20,922 kg (46,125 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.785 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 42| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| JA301J | JA301J | MMB/RJCM | 344:31 |
| JA302J | JA302J | CTS/RJCC | 86:32 |
| JA304J | JA304J | ASJ/RJKA | 70:16 |
| JA305J | JA305J | ASJ/RJKA | 70:15 |
| JA306J | JA306J | KIX/RJBB | 80:10 |
| JA307J | JA307J | ASJ/RJKA | 72:31 |
| JA308J | JA308J | ASJ/RJKA | 45:18 |
| JA309J | JA309J | MMB/RJCM | 48:13 |
| JA311J | JA311J | NGO/RJGG | 49:20 |
| JA312J | JA312J | MMB/RJCM | 46:00 |
| JA314J | JA314J | ASJ/RJKA | 24:53 |
| JA315J | JA315J | MMB/RJCM | 39:26 |
| JA316J | JA316J | NGO/RJGG | 20:26 |
| JA317J | JA317J | NRT/RJAA | 49:19 |
| JA318J | JA318J | MMB/RJCM | 21:39 |
| JA319J | JA319J | ASJ/RJKA | 19:33 |
| JA320J | JA320J | MMB/RJCM | 20:10 |
| JA321J | JA321J | MMB/RJCM | 19:30 |
| JA322J | JA322J | ASJ/RJKA | 55:12 |
| JA323J | JA323J | MMB/RJCM | 21:38 |
| JA327J | JA327J | ASJ/RJKA | 20:51 |
| JA328J | JA328J | KIX/RJBB | 19:13 |
| JA329J | JA329J | MMB/RJCM | 35:17 |
| JA330J | JA330J | MMB/RJCM | 20:44 |
| JA331J | JA331J | MMB/RJCM | 22:51 |
| JA332J | JA332J | MMB/RJCM | 23:31 |
| JA333J | JA333J | SHM/RJBD | 26:00 |
| JA334J | JA334J | NRT/RJAA | 19:39 |
| JA335J | JA335J | MMB/RJCM | 22:48 |
| JA336J | JA336J | ASJ/RJKA | 21:42 |
| JA337J | JA337J | TSN/ZBTJ | 23:49 |
| JA338J | JA338J | HND/RJTT | 35:38 |
| JA339J | JA339J | ASJ/RJKA | 44:52 |
| JA340J | JA340J | ASJ/RJKA | 24:55 |
| JA341J | JA341J | MMB/RJCM | 21:26 |
| JA342J | JA342J | NGO/RJGG | 34:35 |
| JA343J | JA343J | CTS/RJCC | 26:41 |
| JA344J | JA344J | MMB/RJCM | 21:00 |
| JA345J | JA345J | ASJ/RJKA | 23:29 |
| JA346J | JA346J | ASJ/RJKA | 23:28 |
| JA347J Booked | JA347J | HND/RJTT | 31:21 |
| JA349J | JA349J | HND/RJTT | 37:30 |