Qantas Boeing 787-9 Dreamliner
Specifications
| ICAO code | B789 |
| Airline | Qantas (QFA/QF) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 19,175 kg (42,274 lbs) |
| Range | 7,635 nm (14,140 km) |
| MLW | 192,776 kg (424,998 lbs) |
| MTOW | 254,011 kg (559,998 lbs) |
| ZFW | 181,437 kg (400,000 lbs) |
| Fuel Capacity | 101,085 kg (222,854 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.86 |
| Cost Index | 100 |
In Our Fleet
Total: 14| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| VH-ZNA | Great Southern Land | MEL/YMML | 1,850:58 |
| VH-ZNB | Waltzing Matilda | MEL/YMML | 1,277:00 |
| VH-ZNC Booked | Quokka | PER/YPPH | 957:38 |
| VH-ZND | Emily Kame Kngwarreye | SYD/YSSY | 1,724:56 |
| VH-ZNE | Skippy | SYD/YSSY | 847:33 |
| VH-ZNF | Boomerang | SYD/YSSY | 1,341:41 |
| VH-ZNG | Jillaroo | SYD/YSSY | 849:29 |
| VH-ZNH | Great Barrier Reef | LHR/EGLL | 825:37 |
| VH-ZNI | Kookaburra | SYD/YSSY | 757:27 |
| VH-ZNJ | Longreach | SCL/SCEL | 1,440:04 |
| VH-ZNK | Gangurru | AKL/NZAA | 683:55 |
| VH-ZNL | Billabong | SYD/YSSY | 909:10 |
| VH-ZNM | Mateship | SYD/YSSY | 473:33 |
| VH-ZNN | Snowy River | SYD/YSSY | 849:37 |