Jetstar Airbus A320-232(WL)
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Jetstar (JST/JQ) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 57| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| VH-VFD | VH-VFD | ADL/YPAD | 535:21 |
| VH-VFF | VH-VFF | WLG/NZWN | 290:01 |
| VH-VFH | VH-VFH | PER/YPPH | 398:01 |
| VH-VFI | VH-VFI | AVV/YMAV | 440:42 |
| VH-VFJ | VH-VFJ | MEL/YMML | 277:07 |
| VH-VFK | VH-VFK | AKL/NZAA | 291:05 |
| VH-VFL | VH-VFL | BNE/YBBN | 303:17 |
| VH-VFO | VH-VFO | ZQN/NZQN | 295:06 |
| VH-VFP | VH-VFP | WLG/NZWN | 190:18 |
| VH-VFQ | VH-VFQ | LST/YMLT | 146:09 |
| VH-VFT | VH-VFT | AYQ/YAYE | 130:32 |
| VH-VFU | VH-VFU | RAR/NCRG | 284:13 |
| VH-VFV | VH-VFV | PPP/YBPN | 65:57 |
| VH-VFX | VH-VFX | WLG/NZWN | 106:33 |
| VH-VFY | VH-VFY | BNE/YBBN | 187:00 |
| VH-VGA | VH-VGA | AKL/NZAA | 167:34 |
| VH-VGD | VH-VGD | CHC/NZCH | 77:34 |
| VH-VGF | VH-VGF | ZQN/NZQN | 479:38 |
| VH-VGH | VH-VGH | OOL/YBCG | 96:02 |
| VH-VGI | VH-VGI | AYQ/YAYE | 100:57 |
| VH-VGJ | VH-VGJ | DRW/YPDN | 72:34 |
| VH-VGN | VH-VGN | LST/YMLT | 67:39 |
| VH-VGO | VH-VGO | AYQ/YAYE | 113:38 |
| VH-VGP | VH-VGP | AVV/YMAV | 106:38 |
| VH-VGQ | VH-VGQ | MEL/YMML | 72:02 |
| VH-VGR | VH-VGR | MEL/YMML | 123:05 |
| VH-VGT | VH-VGT | DRW/YPDN | 144:38 |
| VH-VGU | VH-VGU | SYD/YSSY | 96:00 |
| VH-VGV | VH-VGV | MEL/YMML | 95:47 |
| VH-VGY | VH-VGY | OOL/YBCG | 151:08 |
| VH-VGZ | VH-VGZ | MEL/YMML | 70:07 |
| VH-VQA | VH-VQA | AKL/NZAA | 75:21 |
| VH-VQC | VH-VQC | MEL/YMML | 98:22 |
| VH-VQE | VH-VQE | MEL/YMML | 74:26 |
| VH-VQF | VH-VQF | MKY/YBMK | 245:19 |
| VH-VQG | VH-VQG | HLZ/NZHN | 91:12 |
| VH-VQH | VH-VQH | SYD/YSSY | 73:30 |
| VH-VQJ | VH-VQJ | SYD/YSSY | 149:17 |
| VH-VQK | VH-VQK | AVV/YMAV | 101:27 |
| VH-VQL | VH-VQL | CNS/YBCS | 76:07 |
| VH-VQM | VH-VQM | BKK/VTBS | 61:30 |
| VH-X3B | VH-X3B | AYQ/YAYE | 3:09 |
| VH-X3C | VH-X3C | AYQ/YAYE | 2:45 |
| VH-X3D | VH-X3D | OOL/YBCG | 81:31 |
| VH-X3E | VH-X3E | DRW/YPDN | 34:42 |
| VH-X3F | VH-X3F | ASP/YBAS | 53:56 |
| VH-X3H | VH-X3H | WLG/NZWN | 15:02 |
| VH-X3J | VH-X3J | SYD/YSSY | 15:53 |
| VH-X3L | VH-X3L | WLG/NZWN | 79:03 |
| VH-X3N | VH-X3N | CBR/YSCB | 9:52 |